HAJÓZÁS AZ ÉLET VIZÉN

A SELFNESS az önismeretről, életünk folyamatos változásáról, a tudatos test- és személyiségformálásról szól. Segít abban, hogy magabiztosabbak, kiegyensúlyozottabbak és egészségesebbek legyünk



2010. február 23., kedd

TAVASZI NAGYTAKARÍTÁS

Selfness

Egyre többen fordítanak időt és figyelmet a fizikai testük karbantartására, egyensúlyba hozására, így mára már elterjedt a hétköznapokban a wellness mint fogalom és a szállodaiparban, mint szolgáltatás. Új szemléletmód alakult ki, fontos a betegség megelőzése, egészségünk karbantartása. Ennek köszönhetően egyre többen látogatják és veszik igénybe az egészség centrumokat, wellness központokat. Ezért egyre többen ismerték fel, a testi jólét fontosságát de, egyre többen szeretnének változtatni érzésvilágukon és gondolati mintájukon is. Erre ad lehetőséget a selfness, ami a wellnesst kibővítve foglakozik az ember érzelmi és gondolati szintjeivel. Megszületett az az igény, hogy tovább lehet lépni, olyan minőséget lehet megélni, aminek lényege önmagunk középpontjának, a valódi Énünk megtalálása, és ezen keresztül önmagunk teljesebb megélése. A selfness olyan életfilozófia kialakítása ahol egyaránt fontos szerepet kapnak a fizikai, az érzelmi, a mentális, a lelki és a szellemi szintjeink és ezek fejlesztése.



Pozitív gondolatok - A gondolataid tisztítása


Tudatosan kell előhoznod azokat a gondolataidat, amelyek az életedben jelenlévő negatív élményekből, és a félelmeidből táplálkoznak. Egyszerre csak egy félelemmel, problémával foglalkozz. Írd le az érzést, a tested reakcióit, a szavakat, amelyek a gondolatodat leírják. Gondold végig mitől is félsz, mi történhet, játszd le fejben a szituációt. Valóban reális a félelmed, miből táplálkozik? Általában ha kielemezzük, felboncoljuk, kiderül, a félelmet mi tápláljuk, azzal, hogy nem gondoltuk végig a lehetőségeinket. Nevesd ki a benned levő félelmet, tépd szét, vagy égesd el a papírt, amire mindent kiírtál. Ezzel kivetted, eltávolítottad magadból a félelmet. Ez után meg is könnyebbülsz.



Tavaszi méregtelenítés - A tested tisztulása

Akik figyelnek, magukra legalább annyit megtesznek az egészségükért, hogy évente két alkalommal - tavasszal és ősszel - egy 2-3 hetes méregtelenítő kúrát végeznek. Van néhány szervünk, amelyeknek az a feladatuk, hogy szervezetünket nap, mint nap méregtelenítsék, de a felgyűlő terhek miatt támogatnunk kell munkájukat, s egy-egy kúra elvégzésével segítjük kiüríteni magunkból az összegyűlt káros anyagokat. Méregtelenítés során nemcsak a külső környezetből származó káros anyagoktól, hanem a szervezetünkben levő anyagcseretermékektől is meg kell szabadulnunk. Az utóbbiak felszaporodásának legfőbb oka a (különösen télen) mértéket nem ismerő táplálkozás, valamint a túlzott fehérje- és zsírfogyasztás. Nagyon hatékony ilyenkor egy lúgosító diéta amiről a következő alkalommal részletesen írok.

A környezeted tisztítása

A tisztítás nem csak tisztogatás, porszívó portörlő egyéb kellékek. Ideje körbenézni, hogy mire nincs igazán szükséged. Ráébredtem, hogy túl sokat foglalkoztam a múlttal, ragaszkodtam az emlékeimhez, tárgyaimhoz. A térrendezés arra tanít minket, hogy a tárgyaink vannak értünk és nem mi a tárgyakért. Aminek el kell mennie, az jobb, ha elmegy, hogy helyet adjon az új élethelyzeteknek. Érdemes olyan apróságokra is figyelni, hogy nincs hegyes levelű növényem sem a lakásban sem a kertben. A szárított, halott virágokat mind kidobtam. Harmonikus állapotba hozható a fizikai környezet energiája, ha csak hasznos szép és értékes tárgyakkal vesszük körbe magunkat. Ezáltal könnyebbé válik a mindennapi élet történéseinek, eseményeinek megélése. Csökken a felesleges idegeskedés, a stressz, ritkulnak a meddő viták, sok éve húzódó, döntésképtelen helyzetek oldódnak meg a környezet megváltoztatásával.

A testünkben és környezetünkben végbemenő tisztulás lehetőséget teremt az egyéni alkotó erők felszabadítására, a fizikai - lelki és szellemi egészség helyreállítására.

2010. február 21., vasárnap

CÉLOK

Hajózás az élet tengerén

Ki vagy Te? A hullámok ide-oda dobálnak, életed céltalan, vagy mindig találsz egy célt, feladatokat tűzöl magad elé, és meg is valósítod őket? Akiket csak ide-oda vet a sors, azok kevésbé akarnak élni, és nagyobb az esélyük a reménytelenség, a boldogtalanság és depresszió érzésére, mint azoknak, akik célokat tűznek maguk elé.

Adjunk célokat az életünknek

Néha meg kell állni és elgondolkodni, mi is fontos számunkra, gyermekkorunkban milyen álmaink voltak. Egyszerű válaszokat kapunk, fontos, hogy ezeket a válaszokat leírjuk. Nagyon nagy hatalma van a leírt gondolatoknak!

Az alábbi gyakorlattal segíthetjük az elmélyedést gondolatainkban:
  • fontos a nyugodt légkör,
  • szóljon valamilyen nyugtató zene
  • csukd be szemed, kerülj ellazult állapotba
  • lásd magad lelki szemeiddel
  • kérdezd meg, hogy mi a célod a földön
  • hagyd, hogy elkalandozzanak gondolataid
  • befejezésként gondolkodj el az ötleten, ami eszedbe jutott és írd le pár szóval, hogy később is elő tudd venni!
Álmodozásainkban néha talán közelebb járunk ahhoz, amivel foglalkoznunk kellene, mint amivel valójában foglalkozunk. Silva szerint „a döntés, hogy kik akarunk lenni, rajtunk áll..."Akinek nincsenek céljai, az olyan, mint egy kormány nélküli hajó, ami előbb-utóbb zátonyra fut. A célok segítik életünk irányítását, a bekövetkező változások feldolgozását. Ha világos céljaink, részletes terveink vannak, s mindehhez kellő flexibilitás is társul, akkor sokkal kevésbé kell félnünk a nem várt eseményektől, nem kell állandóan szorongunk a bizonytalanságtól.

A célok típusai

Az életben többféle területen tűzhetünk ki magunk elé célokat. A legoptimálisabb, ha minden területen vannak pontos elképzeléseink életünk jövőjéről.
  • Személyes célok
  • Lelki célok
  • Családi célok
  • Egészséggel, erőnléttel kapcsolatos célok
  • Tanulási, önfejlesztési célok
  • Eredményességi, munkahelyi célok
  • Pénzügyi célok
"Tedd azt, amit tudsz, azzal, amid van, s ott, ahol vagy!" - Theodor Roosevelt.

A boldog és sikeres élet a test és a szellem harmóniája, ezért foglalkozunk a test karbantartásával is.

Energiafröccs mélylégzéssel

Felületes levegővétellel a szervezetbe nem jut elég oxigén. Sokan a feszültségtől nem vagyunk képesek a mély belégzésre, az esti fáradtságnak ez is lehet az egyik oka. A helyes légzés mély, lassú, nyugodt és szabályos. Ezáltal több oxigén kerül a sejtekbe, amitől lelassul a szívritmus, csökken a vérnyomás, javul a keringés, ezáltal fokozódik az energia. Szakemberek a következő egyszerű légző gyakorlatot ajánlják naponta kétszer, illetve amikor szükségét érezzük, mert fogytán az energiánk.

  • Támasszuk a nyelvünk hegyét a felső fogakhoz, 
  • Nagy fújtatással lélegezzünk ki szájon át, 
  • Négyig számolva lélegezzünk be orron át, 
  • Tartsuk bent a levegőt 7 számolásig, 
  • Majd 8 számolás alatt fújjuk ki a levegőt szájon át. 
Négy alkalommal ismételjük meg a teljes ki-belégzési folyamatot.

2010. február 15., hétfő

ÖNISMERET

Az önismeret egy életre szóló feladat

Vannak, akik a jó, mások a rossz tulajdonságaikról, jellemvonásaikról nem akarnak tudni. Ez a problémák forrása, mert amiről nem tudunk, afölött nincs hatalmunk. Önmagunk megismerése életre szóló feladat, egyike a legkomolyabb kihívásoknak, amivel szembe kell néznünk. Képesek vagyunk megismerni saját magunkat? Tökéletesen sohasem, de ez az a terület ahol a legkisebb haladás is hasznot hoz. Ha meg akarod ismerni saját magadat, figyeld meg, mit csinálnak a környezetedben levők. Ami zavar a magatartásukban, azzal van a saját életedben is a problémád. Ha meg akarsz érteni másokat, kezdd saját magaddal. Másokat mindig tárgyilagosabban nézünk és látunk, a megértést, az elfogadást viszont magunkkal kell kezdenünk, akkor könnyebben megy a többi ember tetteinek, és gondolkodásának megértése is.

Figyeld meg, hogyan csapod be önmagad!

A sikert általában magunkénak érezzük, de ha kudarc ér, akkor mást teszünk felelőssé, személyeket, körülményeket. Szeretjük eltúlozni saját fontosságunkat és kiválóságunkat a legtöbb ember úgy gondolja, hogy az átlagosnál intelligensebb és társas érintkezéseiben ő többet tesz a kapcsolatért, mint a másik személy. Azt hisszük, csak másoknak kellene változni, nekünk nem, azt tartjuk természetesnek, hogy ők alkalmazkodjanak hozzánk.

Félünk felnőni?

Igen félünk felnőni - manapság akár a harmincas évek elejéig is kitolódik az ifjúkor, és az életért való teljes felelősség vállalás - anyagi önállóság, napi munka végzés, tartós párkapcsolat, gyerek vállalás - időhatára. Félünk a sikertől - mert ha egyszer igazán jó vagyok valamiben, ezután majd mindenki ezt tartja természetesnek - és ez fárasztó. Félünk kitűnni - talán azért, mert a sikeres emberekre az irigység és a rossz indulat árnyéka azonnal rávetődik - hiszen minden kultúrában működik a rossz indulat. Félünk a tudástól a számunkra kellemetlen információkat egyszerűen nem vesszük tudomásul, - a dohányzástól a mi tüdőnk nem lesz rákos, - nem megyünk el emlőszűrésre, mert amiről nem tudunk az nincs is. Ez az ön ámítás, amivel ideig-óráig sikerül a fenyegető dolgokról szóló igazságot kizárni a tudatunkból

Légy nyitott!

Minél több hiteles kapcsolatot tartunk fenn másokkal, annál mélyebben ismerjük meg saját magunkat. Ahhoz, hogy gondolkodásunk, lényünk fejlődjön, egyre ügyesebben alkalmazkodjunk az változó helyzetekhez, folyamatosan őszinte visszajelzésekre van szükségünk. Igaz, sokszor nem a barátok, hanem épp az ellenségeink tartják a legélesebb tükröt elénk. Ők gondolkodás nélkül szemünkbe vágják a rólunk szóló kellemetlen igazságot, amit a hozzánk közel állók tapintatból elhallgatnak. De sajnos nem csak az igazságot, hanem a bántást is „becsomagolják” az őszintének mondott véleménybe. Önismeret nélkül nehéz megítélni mikor kapunk építő kritikát és mikor kapunk mérges fullánkot.
Related Posts with Thumbnails